15. Lekar/tävlingar

Vi spelar på galopp 2

2010-10-16 01:15 #0 av: Liiniz

Jag startar en ny tråd då den andre blev så långGlad

Här är en länk till den andre tråden.

Nu på söndag är det galopp på Jägersro och här kommer startlistanGladSöndag 17 oktober 2010.

Lopp 1. V4-1. 1000 dt.
TURFFONTEIN-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Sharav - Chaves E 56
2 Exhibition - Schistl R 56
3 Always Winner - Slot S 56
4 Bien Vestida - Solis G 56
5 Cavorting - Danekilde D 56
6 Tertio Bloom - Martinez M 62


Lopp 2. V4-2 LD-1. 1730 dt.
KENILWORTH-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Chippen - Mortensen N 53
2 Half Girl - Karlsson S 56,5
3 Mouli Ros - Weilby C B54,5
4 San Jemeniano - Chaves E B61,5
5 Country Town - Danekilde D 54,5
6 Ididitmyway - Johansen J B62
7 Joy Bell - Rodriguez M 57
8 Ibistic - Gråberg P B54,5


Lopp 3. V4-3 LD-2. 2400 dt.
FAIRVIEW-HANDICAP
-------------------------------------------------

1 Major Calloway - Friberg M B61,5
2 Fat Clemenza - Chaves E 55,5
3 Zavijava - Schistl R 58,5
4 Montgomery - Johansen J 56
5 Danish Welcome - Svensson A 53
6 Prince of Darkness - Hollstenius A 52
7 Gyllene Tider - Pinto J 59
8 Vivaldi - Weilby C 63
9 Il Padrino - Rios L 61


Lopp 4. V4-4 Trio. 1200 dt.
SCOTTSVILLE-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Confirmation - Rios L 56
2 Red Rock - Rodriguez M 56
3 Val Fleur - Hollstenius A 53,5
4 Zafir Zaid - Solis G 56
5 The Mate - Danekilde D B59,5
6 Emilio - Svensson A 56
7 Cap Estelle - Chaves E 55,5
8 Quevell - Weilby C 54
9 Ever So Rich - Schistl R B57
10 She's So Nice - Karlsson S 54
11 Nice And Rough - Karlsson Is 55
12 Orzini - Gråberg P 56
13 Mr Sabatini - Pilroth A 54
14 La Orejona - Polanco A 55


Lopp 5. V5-1. 2400 dt.
GEORGE KILLICK-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Deloria - Friberg M 53
2 Academy Wing - Chaves E 58
3 Aces Star - Gråberg P B62
4 Chenango - Martinez M B62
5 Senorita Bloom - Johansen J 56


Lopp 6. V5-2. 1000 dt.
GREYVILLE-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Icedance - Rodriguez M 57
2 Hot Tyra - Johansen J 57
3 Mensajera - Karlsson Is 54
4 Ride For Roses - Gråberg P 57
5 Timotej - Schistl R B57
6 Date The Line - Hollstenius A 57
7 Hidden Fairytale - Danekilde D 57


Lopp 7. V5-3 V3-1. 1730 dt.
GRIQUALAND-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Qickilai - Svensson A 57
2 Fine Lion - Pinto J 60,5
3 Braveman - Johansen J 59
4 Sverre Award - Danekilde D B59
5 Molino - Chaves E B60,5
6 Brix Bar - Karlsson Is 57,5
7 Karuizawa - Karlsson S B57
8 Golden Pacemaker - Rios L B57
9 Piccolessima - Rodriguez M 57
10 Little Red Hood - Polanco A 57
11 Rambo's Cinderella - Pilroth A 55
12 Siidhgar - Mortensen N 56
13 Canadian Angel - Möller S 58,5
14 Maia - Gråberg P 57
15 Evando - Weilby C 60,5


Lopp 8. V5-4 V3-2. 1730 dt.
SILVERSADELN
-------------------------------------------------

1 Pierre Ana - Gustavsson S B60
2 Surf City - Hansson E B67
3 Unique Case - Larsson J B56
4 Zit Zaid - Edvardsson E 58
5 Earthshine - Nilsson C B58
6 My Pal Al - Pantzare L 68
7 Zingapore Zling - Gustafsson J 64
8 Vegaholms Party - Henriksson T B60
9 Russian Roulette - Thilderkvist A 67


Lopp 9. V5-5 V3-3 Trio. 1600 dt.
BLOEMFONTAIN-LÖPNING
-------------------------------------------------

1 Jeune Fils - Schistl R B59
2 Intiango - Andersen K 57
3 Cutie Bloom - Pinto J 57
4 Sweet solo Song - Rodriguez M 59
5 Force - Friberg M B55
6 Disraeli Gears - Danekilde D B59
7 Wrams Princess - Solis G 57
8 Lions Prospect - Martinez M 59
9 El Magico - Johansen J 59
10 Gibo Simoni - Weilby C 57
11 Vilas - Chaves E 59

 

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-10-16 01:18 #1 av: Liiniz

Här är programmetGlad

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-10-16 11:14 #2 av: Linnea

Alla är på plats om det inte står annat.

Lopp 1:

2 Exhibition

4 Bien Vestida

6 Tertio Bloom

10 kr var

Lopp 2:

4 San Jemeniano

5 Counrty Town

10 kr var

Lopp 5:

4 Chenango VINNARE

3 Aces Star

5 Senorita Bloom

10 kr var

Lopp 6:

6 Date The Line VINNARE

1 Icedance

5 Timotej

10 kr på nr 6, 5 kr på de andra två.

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-17 14:40 #3 av: Liiniz

Alla är satsade på plats

Lopp 1: 6 tertio bloom 20 kr

Lopp 2: 4 san jemeniano 20 kr

Lopp 3: 1 major calloway 20 kr

Lopp 5: 4 Chenango 20 kr, 3 aces star 20 kr

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-10-17 20:43 #4 av: ellinorrasmusson

satsade du på tertio? :p han vart ju struken :p

// Ellinor Rasmusson
medarbetare på
engelskt fullblod ifokus

Anmäl
2010-10-18 12:11 #5 av: Linnea

Resultat 17 oktober

Jä-101017-1 0.59,9 1000 dt gd
TURFFONTEIN-LÖPNING.

För 3-åriga och äldre hästar.
50.000-25.000-12.000-8.000-5.000 kr.
1 Exhibition R Schistl 56 59,9 16
2 Sharav E Chaves 56 00,0 93
3 Cavorting D Danekilde 56 00,5 54
4 Bien Vestida G Solis 56 00,8 119
5 Always Winner S Slot 56 01,1 35
s Tertio Bloom
Vunnet efter strid med hals-3-1,25-1,75. Segrare
5, br v Invincible Spirit-Moonbi Ridge e Definite
Article. Uppfödare Hayes Mary Rose. Ägare Kentaur
A/S. Tränare Francisco Castro, Jägersro.
Odds 1,68. Plats 1,60-2,73. Komb 9,65.
Total oms. 77.529 kr.

Jä-101017-2 1.52,1 1730 dt gd
KENILWORTH-LÖPNING.

För 3-åriga och äldre hästar.
30.000-15.000-7.200-4.800-3.000 kr.
1 Country Town D Danekilde 54,5 52,1 93
2 Half Girl S Karlsson 56,5 52,1 60
3 San Jemeniano E Chaves B61,5 52,3 22
4 Ibistic P Gråberg B54,5 52,4 37
5 Ididitmyway J Johansen B62 52,6 89
6 Mouli Ros B 54,5 54,3 (83), 7 Chippen 53 57,8
(257), s Joy Bell
Vunnet efter strid med hals-0,75-0,75-1-8-m.
Segrare 3, mbr s Cape Town-Miss Cotswold Lady
e Averti. Uppfödare Stall Lambada AB. Ägare
Pettersson Jan-Erik. Tränare Jan-Erik Pettersson,
Kvarnby/J. Odds 9,37. Plats 1,36-1,81-1,23. Komb
129,50. Total oms. 98.729 kr.

Jä-101017-3 2.35,7 2400 dt gd
FAIRVIEW-HANDICAP.

För 3-åriga och äldre hästar.
25.000-12.500-6.000-4.000-2.500 kr.
1 Major Calloway M Friberg B61,5 35,7 18
2 Zavijava R Schistl 58,5 36,9 65
3 Montgomery J Johansen 56 37,9 114
4 Prince of Darkness A Hollstenius 52 38,1 220
5 Danish Welcome A Svensson 53 38,8 177
6 Fat Clemenza 55,5 38,8 (96), 7 Gyllene Tider 59
39,1 (71), 8 Il Padrino 61 39,3 (73), s Vivaldi
Vunnet överlägset med 6-5-1,5-3-nos-1,75-1.
Segrare 3, br h Sligo Bay-Whatsmineisyours e
You And I. Uppfödare Adena Springs. Ägare Stall
Tredje Mannen - Easy. Tränare Fredrik Reuterskiöld,
Jägersro. Odds 1,89. Plats 1,36-1,58-2,00.
Komb 10,11. Total oms. 239.019 kr.

Jä-101017-4 1.15,6 1200 dt gd
SCOTTSVILLE-LÖPNING.

För 3-åriga och äldre hästar med handicaptal på
anmälningsdagen högst 66, alt inget handicaptal.
20.000-10.000-4.800-3.200-2.000 kr.
1 Quevell C Weilby 54 15,6 222
2 Mr Sabatini A Pilroth 54 16,1 93
3 Zafir Zaid G Solis 56 16,4 230
4 Cap Estelle E Chaves 55,5 16,4 106
5 Emilio A Svensson 56 16,5 173
6 Val Fleur 53,5 16,5 (253), 7 La Orejona 55 16,7
(333), 8 Ever So Rich B 57 16,8 (48), 9 She's So
Nice 54 16,8 (94), 10 Confirmation 56 16,9 (39), 11
Red Rock 56 17,5 (92), 12 Nice And Rough 55 17,8
(146), 13 Orzini 56 17,9 (107), s The Mate
Vunnet lätt med 2,5-1,25-hals-0,5-nos-0,75-0,5-
nos-hals-3-1,75-hals. Segrare 4, br s Idaho Quest-
Cavell e Lion Cavern. Uppfödare Alfredsson
Berit. Ägare Alvesparr Kate o Walsh Seamus.
Tränare Seamus Walsh, Blommeröd. Odds 22,22.
Plats 9,92-3,51-6,88. Komb 453,49. Trio 3484,19
(8-13-4). Total oms. 697.719 kr.

Jä-101017-5 2.34,0 2400 dt gd
GEORGE KILLICK-LÖPNING.

För 3-åriga hästar.
50.000-25.000-12.000-8.000-5.000 kr.
1 Aces Star P Gråberg B62 34,0 13
2 Senorita Bloom J Johansen 56 34,9 59
3 Deloria M Friberg 53 35,0 142
4 Chenango M Martinez B62 36,7 57
5 Academy Wing E Chaves 58 37,8 88
Vunnet överlägset med 5-0,5-8-6. Segrare 3, sk h
Monarchos-Pray For Aces e Pulpit. Uppfödare
Oxley John C. Ägare U S Star Racing. Tränare
Fredrik Reuterskiöld, Jägersro. Odds 1,38. Plats
1,25-1,94. Komb 5,29. Total oms. 49.379 kr.

Jä-101017-6 1.00,7 1000 dt gd
GREYVILLE-LÖPNING.

För 2-åriga hästar som ej segrat.
45.000-22.500-10.800-7.200-4.500 kr.
1 Icedance M Rodriguez 57 00,7 208
2 Ride For Roses P Gråberg 57 00,8 15
3 Hot Tyra J Johansen 57 01,8 70
4 Hidden Fairytale D Danekilde 57 03,2 154
5 Mensajera Is Karlsson 54 03,2 187
6 Date The Line 57 03,9 (94), 7 Timotej B 57 04,5 (57),
Vunnet säkert med 0,5-5-7-nos-3,5-3. Segrare 2,
sk s Verglas-Sloats Burg e Woodman. Uppfödare
Georgestown Stud. Ägare Stall Cinderella. Tränare
Bodil Hallencreutz, Jägersro. Odds 20,83. Plats
2,54-1,20-2,05. Komb 50,06. Total oms. 45.833 kr.

Jä-101017-7 1.52,2 1730 dt gd
GRIQUALAND-LÖPNING.

För 3-åriga och äldre svenskuppfödda hästar som
ej segrat. 3-åriga hästar har företräde.
25.000-12.500-6.000-4.000-2.500 kr.
1 Piccolessima M Rodriguez 57 52,2 293
2 Brix Bar Is Karlsson 57,5 52,3 153
3 Molino E Chaves B60,5 52,9 70
4 Golden Pacemaker L Rios B57 53,2 31
5 Evando C Weilby 60,5 54,2 511
6 Qickilai 57 54,5 (105), 7 Sverre Award B 59 54,8
(82), 8 Maia 57 55,3 (93), 9 Rambo's Cinderella 55
56,4 (239), 10 Karuizawa B 57 56,8 (86), 11 Siidhgar
56 57,0 (1022), 12 Fine Lion 60,5 57,1 (521), 13
Canadian Angel 58,5 57,1 (450), 14 Braveman 59
58,8 (97), 15 Little Red Hood 57 06,3 (293),
Vunnet säkert med 0,5-3-1,75-5-1,5-1,25-2,5-6-2-
1,25-huvud-hals-8-m. Segrare 3, br s Mirio-Piccolezza
e Piccolo. Uppfödare Olsson Sonja. Ägare
Fyrgripen o Hallencreutz Bodil. Tränare Bodil
Hallencreutz, Jägersro. Odds 29,39. Plats 7,58-
6,43-2,27. Komb 705,76. Total oms. 74.221 kr.

Jä-101017-8 1.54,9 1730 dt gd
SILVERSADELN.

För 3-åriga och äldre hästar.
13.500-6.750-3.240-2.160-1.350 kr.
1 Vegaholms Party T Henriksson B 60 54,9 108
2 Pierre Ana S Gustavsson B60 55,4 54
3 Unique Case J Larsson B56 55,5 107
3 Zingapore Zling J Gustafsson 64 55,5 26
5 My Pal Al L Pantzare 68 57,0 68
6 Russian Roulette 67 57,3 (80), 7 Surf City B 67
57,4 (75), 8 Earthshine B 58 58,1 (104), s Zit Zaid
Vunnet lätt med 2,5-0,5-död löpning-8-1,25-hals-
4. Segrare 6, br s Troon-Expensive e Hilti's Hut.
Uppfödare Åkerström Yvonne. Ägare Stall Diana.
Tränare Thomas Högfeldt, Arlöv. Odds 10,89.
Plats 2,42-1,76-1,49/1,18. Komb 83,19. Total oms.
33.216 kr.

Jä-101017-9 1.45,0 1600 dt gd
BLOEMFONTAIN-LÖPNING.

För 2-åriga svenskuppfödda hästar som ej segrat.
35.000-17.500-8.400-5.600-3.500 kr.
1 Jeune Fils R Schistl B59 45,0 31
2 El Magico J Johansen 59 95
3 Lions Prospect M Martinez 59 56
4 Disraeli Gears D Danekilde B59 138
5 Intiango K Andersen 57 41
6 Force B 55 (165), 7 Gibo Simoni 57 (230), 8
Wrams Princess 57 (190), 9 Sweet solo Song 59
(179), 10 Cutie Bloom 57 (210), 11 Vilas 59 (120),
Vunnet säkert 1,5-1 (Målkameran ut funktion).
Segrare 2, br v Jeune Homme-Yorkshire Pride e
Night Shift. Uppfödare Linell Inger o Lennart.
Ägare Linell Inger o Lennart. Tränare Francisco
Castro, Jägersro. Odds 3,18. Plats 1,55-2,40-1,75.
Komb 24,88. Trio 52,18 (1-9-8). Total oms. 87.998
kr.

 

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-18 12:21 #6 av: Linnea

Exhibition vann 10*1,68 = 16,80

Country Town vann 10*1,36 = 13,60

San Jemeniano kom trea 10*1,23 = 12,30

Aces Star vann 10*1,25 = 12,50

Senorita Bloom kom tvåa 10*1,94 =19,40

Icedance vann 10*2,54 = 25,40

Detta blir exakt 100 kr..

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-18 22:17 #7 av: Liiniz

Här är mina resultatGlad

San Jemeniano 20 x 1,23 = 24,6 kr

Major Calloway 20 x 1,36 = 27,2 kr

Aces Star 20 x 1,25 = 25 kr

 

Totalt: Med tanke på att Tertio Bloom var strucken så var bara 80 kr satsade. Vunnet 76,8 kr vilket resulterar i en förlust på 3,2 kr.

 

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-10-19 20:05 #8 av: Linnea

Torsdag 21 oktober 2010.

Lopp 1. V4-1. 1350 dt.
GULDHANDICAP (75)
---------------------------------------
 1 Snow Runner        Rios L 62
 2 Little Pete        Karlsson S B53
 3 Better Built       Pilroth A 62
 4 Dollar Hill        Danekilde D 62
 5 Maxim's            Hollstenius A B63
 6 Mister Admiral     Haugland M 59
 7 Vas                Sandh M 55
 8 Blusher            De Geer F 52

Lopp 2. V4-2 LD-1. 1200 dt.
SILVERLÖPNING
---------------------------------------
 1 The Mate           Danekilde D B61
 2 Lets Fly           Lopez C B56
 3 Magnifik           Backlund E 53
 4 Panama Jack        Martinez M 56
 5 Rabalder           Rios L B56
 6 Althabea           Karlsson S B58
 7 Ben Septieme       Gråberg P 54
 8 The Cube           Pilroth A 63
 9 Troy Bolton        Rodriguez M 59

Lopp 3. V4-3 LD-2. 1600 dt.
SILVERHANDICAP (62)
---------------------------------------
 1 Toohottotrot       Danekilde D 52
 2 Panduro            Haugland M 59
 3 Sportschau         Martinez M 54
 4 Society Music      De Geer F B55
 5 Battle Royal       De Oliveira R B56
 6 Easy Choise        Schistl R B63
 7 Exxie              Solis G B54
 8 Know By Now        Karlsson S B58
 9 Hispaniella        Gråberg P 57,5

Lopp 4. V4-4 Trio. 1600 dt.
NOVISLÖPNING
---------------------------------------
 1 Po Po Poker Face   Smith M 59
 2 Esperance          Pilroth A 55
 3 Eywa               Rios L B56
 4 All Heart          Gråberg P 57
 5 As Brave As You    De Oliveira R B59
 6 La Belle Fauve     Solis G 57
 7 Misrule            Stott N 57
 8 Mountain Touch     Lopez C 57
 9 Satin              Schistl R B57
10 Wild Wilmer        Martinez M B59
11 Go Figure          Rodriguez M B59
12 Barsac             Danekilde D 59
13 Singing Beauty     Hollstenius A 57
14 Little Jack        Karlsson S 59

Lopp 5.. 3000 dt.
TRE KILOMETER
---------------------------------------
 1 Mrs Casino Royal   Hollstenius A 52
 2 Castle Sting       Danekilde D 60
 3 Windhover          Karlsson S 52
 4 Marron             Stott N 64
 5 Symphonias Maximus Smith M 57
 6 Maddox             Schistl R 62
 7 Indian Pale        Solis G B54

Lopp 6.. 1200 dt.
MAIDENLÖPNING
---------------------------------------
 1 Half Spirit        Karlsson S 57
 2 Pato Feo           Haugland M 54
 3 Man after Midnight Rios L B57
 4 Aqualimone         Danekilde D 57
 5 Tirpitz            Martinez M B57
 6 Pine Wood          De Oliveira R B59
 7 Sibenik            Gråberg P 59

Lopp 7.. 3200 hä.
MAIDEN-HÄCKLÖPNING
---------------------------------------
 1 Killarga           Lovén N 70
 2 Mazzarin           Pilroth A 68
 3 Youknowwhat Rose   Roberts C 68
 4 Barham             Engblom H 65
 5 Top Mate           Hellgren T 68
 6 Cilla              Stern K 66
 7 Georgeblack        Österberg J 70
 8 French Madness     Wirenstål D 70

Lopp 8.. 3400 hä.
HANDICAP-HÄCKLÖPNING
---------------------------------------
 1 Dow Jones          Roberts C 71
 2 Ingenue            Stern K 66
 3 Troo Lies          Lovén N 75
 4 Songnette          Österberg J 66
 5 Mchala             Wirenstål D 63
 6 Bombina            Engblom H 70
 7 Petit Verdot       Pilroth A 67

Programblad

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-21 12:04 #9 av: Linnea

Alla är på plats om det inte står annat.

Lopp 5:

1 Mrs Casino Royal 10 kr

3 Windhover 20 kr

Lopp 6:

4 Aqualimone 10 kr

6 Pine Wood VINNARE 15 kr

7 Sibenik 5 kr

Lopp 8:

1 Dow Jones 15 kr

2 Ingenue 10 kr

7 Petit Verdot 15 kr

100 kr!

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-25 17:48 #10 av: Linnea

Reslutat:

Lopp 5:

1 Symphonias Maximus  M Smith        57 20,2 80
2 Maddox              R Schistl      62 22,4 22
3 Windhover           S Karlsson     52 22,7 69
4 Mrs Casino Royal    A Hollstenius  52 23,1 80
5 Marron              N Stott        64 23,6 62
6 Castle Sting 60 23,7 (58), 7 Indian Pale B 54
32,5 (117),

Lopp 6:

1 Aqualimone          D Danekilde    57 17,4 30
2 Pine Wood           R De Oliveira B59 18,6 15
3 Tirpitz             M Martinez    B57 18,7 33
s Half Spirit, s Pato Feo, s Man after Midnight,
s Sibenik

Lopp 8:

 1 Troo Lies           N Lovén       75 10,4 23
2 Dow Jones           C Roberts     71 11,0 32
3 Ingenue             K Stern       66 12,8 93
4 Songnette           J Österberg   66 13,0 169
5 Petit Verdot        A Pilroth     67 17,7 69
6 Bombina 70 20,2 (49), s Mchala

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-25 17:51 #11 av: Linnea

Startlista 28 oktober

Lopp 1. V4-1. 1600 dt.
GULDLÖPNING
---------------------------------------
 1 Soy Asturiano      De Azeredo V 56
 2 El Classico        Karlsson S B56
 3 Big Player         Johansen J 56
 4 Maybach            Gråberg P 56
 5 Valbonne           Danekilde D 56
 6 Erroll             Rios L B60
 7 Snow Runner        Chaves E 56


Lopp 2. V4-2 LD-1. 1600 dt.

BRONSHANDICAP 1 (50)
---------------------------------------
 1 Zahir              Johansen J B62,5
 2 Chicago            Gråberg P B65
 3 High Noon          De Oliveira R B58
 4 Berkeley Castle    Mattsson D B63
 5 Ajaz               Rios L 65
 6 Kapall             Haugland M 62
 7 All I Need         Danekilde D 52
 8 Go Figure          Rodriguez M B59,5
 9 Golden Pacemaker   Chaves E B62,5
10 Inside Straight    De Azeredo V 58
11 Mykene             Hollstenius A 58
12 Dandy Girl         Sandh M 52


Lopp 3. V4-3 LD-2. 2400 dt.

BRONSHANDICAP 2 (55)
---------------------------------------
 1 Tragedienne        Karlsson S 57
 2 Be My Wings        Chaves E 60
 3 Scarlett Player    Danekilde D 55
 4 Toohottotrot       Backlund E 53
 5 Ominsky            Santos L 53
 6 Abu Derby          De Oliveira R 59
 7 Hell of a Kid      Gråberg P 58
 8 Joyride Of Love    Rios L B63
 9 Donna Mara         Johansen J B56
10 Top Tinker         De Azeredo V B63
11 Black Duke         Haugland M 61
12 Amigo de Vie       Rodriguez M 54


Lopp 4. V4-4 Trio. 2000 dt.

SILVERHANDICAP (62)
---------------------------------------
 1 Chalten            Solis G B61
 2 Tiriac             Gråberg P B63
 3 Emperor Court      De Oliveira R B63
 4 Accentuate         Sandh M 56
 5 Pilgrim            De Azeredo V 59
 6 Flashline          Rios L 58
 7 Smart Tiger        Karlsson S 63
 8 Wise Choice        Mattsson D 60
 9 City Bank          Danekilde D 61
10 De Lambert         Johansen J 56
11 Rio Del Oro        Haugland M 61
12 Common Purpose     De Geer F 60
13 Szuma              Chaves E 61


Lopp 5.. 2000 dt.

TREÅRSBRONSLÖPNING
---------------------------------------
 1 Barlaman           Haugland M 57
 2 Princess Emma      Långström T 55
 3 Monterey           Danekilde D 60
 4 As Brave As You    De Oliveira R B57
 5 Blades of Glory    Sandh M 58
 6 One More Tico      De Azeredo V B56
 7 Jurgita Player     Gråberg P 58
 8 Mirifico           Rios L 58
 9 Cross a Lot        Santos M 58


Lopp 6.. 1600 dt.

SILVERLÖPNING
---------------------------------------
 1 Strike Command     Karlsson S B58
 2 Amazing Tiger      De Azeredo V 59
 3 Constable Country  Danekilde D 58
 4 San Jemeniano      Chaves E B54,5
 5 Fun Dancer         Johansen J 62
 6 Johnny Ola         Gråberg P 60
 7 Maserati           Rios L 61

Programblad

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-27 16:31 #12 av: Linnea

Lopp 1:

1 Soy Asturiano 20 kr

6 Erroll 15 kr

Lopp 6:

2 Amazing Tiger 20 kr

4 San Jemeniano 20 kr

5 Fun Dancer 10 kr

7 Maserati 15 kr

Alla är på plats.

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-10-27 16:56 #13 av: Liiniz

Lopp 6: 2 Amazing Tiger 100 kr VINNARE

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-10-29 00:23 #14 av: Liiniz

Amazing Tiger vann med odds 1,42 vilket blir 100 x 1,42 = 142 kr

En vinst med 42 krGlad

The good days are what counts!

Sajtvärd på Galopp ifokus

Mvh LinaGlad

Anmäl
2010-11-22 10:27 #15 av: Linnea

På torsdag spelar vi på årets sista lunchgalopp, därefter är det några söndagsbruncher som tar vid.

Här är startlistan för den 25 november:

Lopp 1. V4-1. 1600 dt.
SILVERHANDICAP (68)
---------------------------------------

 1 Elegant Song       De Azeredo V 59
 2 Fun Dancer         Johansen J 60
 3 Double Pat         Solis G 56
 4 Maserati           Rios L 58
 5 Constable Country  Chaves E 59
 6 Greenday           Danekilde D B63
 7 Tiriac             Gråberg P B57


Lopp 2. V4-2 LD-1. 2400 dt.

NOVISLÖPNING 1
---------------------------------------

 1 One More Tico      Backlund E 56
 2 Satin              Hollstenius A B57
 3 Tsarevich          Gråberg P B59
 4 Huntley            Solis G B59
 5 Sikorsky           Danekilde D B59
 6 Mr Larock          Rodriguez M 59
 7 Periqueen          Johansen J 57
 8 Wild Wilmer        De Oliveira R B59
 9 Little Jack        Chaves E 59


Lopp 3. V4-3 LD-2. 2000 dt.

BRONSHANDICAP (55)
---------------------------------------
 1 Chicago            De Azeredo V B57
 2 Georgeblack        Rios L 61
 3 Zahir              Johansen J B58,5
 4 Ruinart            Pinto J 57
 5 Embarkation        Karlsson MJ 56,5
 6 Allsussedup        Hollstenius A 61
 7 Harmony Hall       Gråberg P B63
 8 Sublimateur        De Geer F B56


Lopp 4. V4-4 Trio. 1200 dt.

BRONSLÖPNING 1
---------------------------------------
 1 Irish's Gift       Backlund E 51
 2 Don Marco          Karlsson MJ 56
 3 Confirmation       Rodriguez M 58
 4 Lets Fly           Johansen J B56
 5 Saakheb            Hollstenius A 56
 6 Indonesian Idol    Smith M 60
 7 Joint Instruction  Solis G 56
 8 Second Strike      Colldin R 62
 9 Cap Estelle        Chaves E 56
10 Dear Profit        Gråberg P 56
11 Sasha              Danekilde D 54


Lopp 5.. 1600 dt.

TVÅÅRSLÖPNING
---------------------------------------
 1 Mink's Aisha       Gråberg P 59
 2 Imanuel            De Azeredo V 59
 3 Izor               Pinto J 58
 4 Shakkmatt          Johansen J 58
 5 Melass             Backlund E 53
 6 Wrams Princess     Rodriguez M 56


Lopp 6.. 1600 dt.

BRONSLÖPNING 2
---------------------------------------
 1 Simons Wood        Colldin R B56
 2 Another Decree     Pinto J 57
 3 Black Duke         Rodriguez M 60
 4 Althabea           Hollstenius A B59
 5 Sandy Feet         Chaves E B53
 6 Know By Now        De Azeredo V B58
 7 As Brave As You    De Oliveira R B55


Lopp 7.. 1200 dt.

NOVISLÖPNING 2
---------------------------------------
 1 Pichi Traful       Solis G 59
 2 Qvick Silver       De Oliveira R B59
 3 Evening Time       Colldin R 59
 4 Cece Top           Gråberg P 59
 5 Big Star           Hollstenius A 59
 6 Chillán            Johansen J 59


Lopp 8.. 1200 dt.

SVENSKMAIDENLÖPNING
---------------------------------------
 1 Nakina             Johansen J 59
 2 Cashflow           Chaves E 57
 3 Milibloom          Hollstenius A 57
 4 Barca              Rodriguez M B59
 5 High Voltage       De Azeredo V B57
 6 Smilla             Danekilde D B57
 7 Wood Wolf          Pinto J 59
 8 Sibenik            Rios L 57
 9 Sir Bourbon Love   Santos L 59
10 Man after Midnight Solis G B59

 

Programbladet

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-11-24 16:45 #16 av: Linnea

Alla är på plats om det inte står annat.

Lopp 1:

4 Maserati VINNARE 30 kr

5 Constable Country 20 kr

7 Tiriac 20 kr

Lopp 5:

2 Imanuel VINNARE 30 kr

100 kr.

 

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-11-24 22:33 #17 av: Hermelina

Jag fattar vekrligen inte det här med spel.. x) Borde kanske lära mig, men tycker det är så krångligt :P Men orkar inte läsa igenom allt nu ^^

Anmäl
2010-11-29 09:43 #18 av: Linnea

Jag satte Maserati som vinnare, han vann: 3,32*30=99,60

Jag satte Constable Country på plats, han kom trea: 2,0*20=40

Jag satte Imanuel som vinnare, han vann: 1,24*30=37,2

99,6+40+37,2= 176,80 Det är 76,80 i vinst.

Ett tankeexperiment: Om jag hade varit riktigt säker på att Maserati (med högsta oddset av dessa hästar) skulle vinna och jag hade haft mer pengar på fickan och satsat, låt säga, 5000 kr så hade jag fått 16600.

Några tips till Hermelina och andra som är sugna på att prova:

1. Välj ut ett lopp med max 6-7 hästar i, det är lättare att hitta den häst man vill satsa på då.

2. Satsa hellre mer på färre hästar än mindre på fler. 10 kronor ger ingen direkt vinst även om en högoddsare vinner.

3. Välj ut en häst som ni tror är ett säkert kort och satsa lite mer på den, välj sen ut en ni tror kan ha chans fast den tex inte gått den aktuella distansen förut. En säker och en lite mer outsider (högoddsare).

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-02 11:48 #19 av: Linnea

Söndagsbrunch 5 december

Lopp 1. V4-1. 2000 dt.
RUTGER ROYAL BRONSHANDICAP (55) A
---------------------------------------
 1 La Orejona         Chaves E 57
 2 Whizper            Rios L 62
 3 Allsussedup        Hollstenius A 59
 4 Ziwy Skate         Santos M B58
 5 Ididitmyway        Johansen J 61
 6 Zahir              Colldin R B58
 7 Tenor Sax          Backlund E 51
 8 Caroline Player    Danekilde D B57


Lopp 2. V4-2 LD-1. 2000 dt.

TAM O' HARA BRONSHANDICAP (55) B
---------------------------------------

 1 Red Hurricane      Santos L 60
 2 Novasun            Danekilde D B59
 3 Jarayaan           Rios L B63
 4 Donna Mara         Hollstenius A 54
 5 Szuma              Karlsson MJ B62
 6 Rio Del Oro        Santos M 67
 7 Hakuna Matata      Johansen J B58
 8 Barsac             Chaves E 59
 9 Chicago            Colldin R B58


Lopp 3. V4-3 LD-2. 2400 dt.

CONLINE SILVERHANDICAP (70)
---------------------------------------

 1 Maddox             Rios L 58
 2 Brave Hawk         Solis G B55
 3 Satang             Karlsson MJ 55
 4 Elegant Song       Chaves E 57
 5 Fun Dancer         Johansen J 56
 6 Hawk And I         Santos M B56
 7 Greenday           Danekilde D B60
 8 Joyride Of Love    Backlund E B51
 9 Sabre Light        Colldin R B61


Lopp 4. V4-4 Trio. 1600 dt.

AMOURETTE BRONSLÖPNING
---------------------------------------

 1 Indi Go            Karlsson MJ 53
 2 Molino             Chaves E B56
 3 Cardiff Boy        Solis G B55,5
 4 The Windtester     Santos L 55,5
 5 Chorusso           Mortensen N 53
 6 Simons Wood        Pilroth A B54
 7 Trooper            Johansen J 56
 8 Jurgita Player     Colldin R B53,5
 9 The Mate           Danekilde D 59,5
10 Berkeley Castle    Santos M 60
11 Georgeblack        Hollstenius A 56
12 Corvina            Backlund E 54,5


Lopp 5.. 1600 dt.

SVENSK-MAIDENLÖPNING
---------------------------------------

 1 Thelonious         Rios L 57
 2 Well Fitted        Johansen J 59
 3 Pick Me            Danekilde D 59
 4 Strong Wind        Hollstenius A 59
 5 Legacy             Santos L 59
 6 Timotej            Chaves E B57
 7 Sun Life           Solis G 59
 8 Pine Wood          De Oliveira R B59
 9 Melass             Backlund E 54
10 Paradise Park      Santos M B59


Lopp 6.. 2000 dt.

MAIDENLÖPNING
---------------------------------------

 1 Freedom Fighter    De Oliveira R 59
 2 Melrose            Smith M 57
 3 Gold Escort        Danekilde D 59
 4 Shamballa          Johansen J 57
 5 Mensajera          Karlsson Is B54
 6 Lucky Lad          Chaves E 59
 7 Dahlia Day         Colldin R 57
 8 Triple Agent       Santos M 59


Lopp 7.. 1350 dt.

KRAFFT TREÅRSELIT 3
---------------------------------------

 1 Vanunu             Källse A 66
 2 Little Warrior     Danekilde D 55
 3 De Orio            Rios L 56
 4 Zoogin Zaid        Santos M 55
 5 It's Money Honey   Johansen J 55


Lopp 8.. 1350 dt.

ARABHÄSTLÖPNING
---------------------------------------

 1 Shezza             Långström T B63
 2 Shah Habib         Santos L B59
 3 Tuwas Shamal       Hollstenius A B59
 4 Wincent Wega       Karlsson MJ 53
 5 Elvigo Z Regula    Pilroth A B54
 6 Blyte              Rios L 56
 7 Naranji Gilfi      Backlund E 60
 8 Blenda Dash        Chaves E 56
 9 San Antonio        Danekilde D 59
10 Windflower         Solis G 59

Programblad

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-02 15:28 #20 av: Linnea

Lopp 7:

3 De Orio 25 kr PLATS

4 Zoogin Zaid 25 kr PLATS

5 It's Money Honey 50 kr VINNARE

Nu får vi se hur det går..

Titta gärna in på atg.se, där kan ni se hur mycket hästarna är spelade.

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-07 14:16 #21 av: Linnea

Hrm, det här gick inte riktigt som jag tänkt. Ingen vinst alls..

Kom igen nu ni andra!

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-07 14:20 #22 av: Linnea

Söndag 12 december 2010.

Lopp 1. V4-1. 2000 dt.

PAWOO SILVERHANDICAP (60)
---------------------------------------
 1 Georgeblack       Rios L 56
 2 Hispaniella       Gråberg P 58
 3 Windy Gap         Karlsson MJ 59
 4 Rose De Marie     Johansen J 63
 5 Common Purpose    De Geer F 59
 6 Isalina           De Souza A 59
 7 Allsussedup       Hollstenius A 54
 8 San Jemeniano     Santos M B61


Lopp 2. V4-2 LD-1. 2400 dt.

BRONSHANDICAP 1 (55)
---------------------------------------
 1 Flying Award      Gråberg P 55
 2 Joyride Of Love   Johansen J B65
 3 Embarkation       Karlsson MJ 60
 4 Tragedienne       Smith M 59
 5 Red Hurricane     Backlund E 57
 6 Top Tinker        Rios L B62
 7 Sublimateur       De Geer F B54
 8 Ruinart           Hollstenius A 54


Lopp 3. V4-3 LD-2. 1350 dt.
SVENSK-NOVISLÖPNING
---------------------------------------
 1 Golden Pacemaker  Santos M B59
 2 De Orio           Rios L 57
 3 Go Figure         Johansen J B59
 4 Trombino          Gråberg P B59
 5 Evening Time      Colldin R 59
 6 Runsonrun         Pilroth A B57
 7 Flying Maja       Karlsson MJ B53
 8 Big Star          Hollstenius A 59
 9 La Belle Fauve    Backlund E 54
10 Mexican Outback   De Souza A 59
11 Cece Top          Karlsson Is 56
12 Adrastos          Smith M 59
13 Concorde          Solis G B59
14 Val Fleur         Santos L B57


Lopp 4. V4-4 Trio. 1350 dt.
BRONSHANDICAP 2 (55)
---------------------------------------
 1 Sagas Energy      Santos L 52
 2 Pas de deux       Solis G 61
 3 King Minos        Smith M 55
 4 Party Cat         De Souza A B63
 5 Audrinna          De Geer F 59
 6 Firefox           Mortensen N 51
 7 Know By Now       Karlsson Is B62
 8 Moulis            Johansen J 55
 9 Mon Dia           Rios L 59
10 Althabea          Hollstenius A B60
11 Storm Chase       Backlund E B64
12 Merrie del fine   Karlsson MJ 53
13 Sverre Award      Gråberg P B54
14 Troy Bolton       Santos M 58
15 Abu Derby         Pilroth A B58


Lopp 5. V5-1. 1350 dt.
KIROWAN SILVERHANDICAP (70)
---------------------------------------
 1 Peggy's Pearl     Colldin R 56
 2 Snow Runner       Karlsson MJ B63
 3 Wanders           Gråberg P 61
 4 Blusher           De Geer F 55
 5 Rockbranglen      Santos M 62
 6 Tyrconnell        Källse A 63
 7 Maserati          Rios L 59
 8 Prince Hamlet     Karlsson Is 62
 9 Hardy Norseman    Backlund E 54


Lopp 6. V5-2. 2000 dt.
NOVISLÖPNING
---------------------------------------
 1 As Brave As You   Pilroth A B57
 2 Satin             Hollstenius A B57
 3 Little Jack       Solis G B59
 4 Tintillon         Karlsson MJ 55
 5 Ripippii          Santos L 57
 6 One More Tico     Backlund E 56
 7 Sandy Feet        Johansen J B57
 8 All Heart         Gråberg P B57
 9 Chief Of Ten      Colldin R B59


Lopp 7. V5-3 V3-1. 1200 dt.
MAIDENLÖPNING
---------------------------------------
 1 Cashflow          Solis G 57
 2 Sir Bourbon Love  Santos L 59
 3 Moonshine Delight Karlsson MJ 53
 4 Double Of         Rios L 56
 5 Madame Puteaux    Smith M 57
 6 Promise           Gråberg P B59
 7 Stato             Colldin R 59
 8 Real Lady         Hollstenius A 57


Lopp 8. V5-4 V3-2. 1600 dt.
SVENSKPOTTEN
---------------------------------------
 1 Sibenik           Rios L 58
 2 Entillfote        Johansen J 60
 3 Delaroche         Gråberg P B60
 4 Holma Aramis      Santos M B60
 5 Linus             Solis G 60


Lopp 9. V5-5 V3-3 Trio. 1600 dt.
AMATÖRHANDICAP (50)
---------------------------------------
 1 Son Of Sky         Ahlin E B67,5
 2 Mr Larock          Samuelsson M 66,5
 3 Indonesian Idol    Ljungquist H 69
 4 Weasel             Costello R 67
 5 Lucifer            Janetzki F 68
 6 Aslan              Johansson G 60
 7 Mr Timberlake      Nelson Lar. M B63
 8 Strictly Confident Brolin S 63
 9 Naming Problems    Fredriksson C B68
10 Vegaholms Party    Henriksson T B60
11 Rabalder           Wirenstål D B65
12 Brookville         Kjelsli M B61
13 Toohottotrot       Caceres S 64
14 The Rock           Roberts C 68
15 Second Strike      Östman G 59


Programblad

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-07 14:31 #23 av: Linnea

Jag gör en rövare och satsar 20 kr på alla i lopp 8. (plats)

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl
2010-12-13 11:28 #24 av: Linnea

Lopp 8:

1 Delaroche,  3,14*20=62,80

2 Sibenik,  2,84*20=56,80

3 Holma Aramis,  1,99*20=39,8

totalt 159.40kr

Skynda långsamt så går det fortare
Sajtvärd på
Fälttävlan

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.