Mr Ascot Svenskt St Leger 2009
Svenskt St Leger går av stapeln den 11 oktober på Täby Galopp.
Den för året sista svenska klassiska löpningen rids på söndag den 11 oktober.
Mr Ascot Svenskt St Leger 2009
1 El Miracle Larsen M 59
2 Maddox Andersen K B59
3 El Marati Gråberg P B59
4 Picnic Johansson F B59
5 Castle Sting Ski E 59
6 Kaibito Martinez M B59
7 Abruzzo Santos M 59
8 Mirona Rodriguez M 57
9 Beluga Neuroth J B59
10 Propelino Hammer L B59
11 Fun Dancer Magnusson L 59
12 Erroll Johansen J B59
Breeders Trophy Juvenile
1 Figaro Storm Andersen K 59
2 Buckham Hammer L 59
3 Wakayama Karlsson S 57
4 Ionius Lopez C 59
5 Loire Slot S 59
6 Mirifico Magnusson L 59
7 Caliente Colldin R 57
8 Hexalectris Ski E B59
9 Silmaris Neuroth J 57
10 Me Legend Rodriguez M B57
11 Habenaria Santos M 57
12 Half Dane Johansen J 57
13 Hokkaido Martinez M 59
14 Holly Society Gråberg P 57
15 Dancing Party Johansson F 57
Andra lopp samma dag på Täby:
Ormus-häcklöpning, St Eriks Pris, Breeders Trophy Juvenile Consolation, Bronshandicap, Vinterfavoriternas Pris, Songline Classic, Lanwades Stud Stakes, Sundbyholmstravets Silverhandicap, Equi Tours Silverhandicap, Cesar Cup (arablopp).
De senaste vinnarna av St Leger:
2008: Shade Of Pale/Yvonne Durant
2007: Watson/Yvonne Durant
2006: Nobileo/Edward Ahern
2005: Seeland Empire/Mark Larsen
2004: Farouge/Fredrik Johansson
2003: Jagodin/Fernando Diaz
2002: Val De Mar/Fredrik Johansson
2001: Royal Engagement/Mark Larsen
2000: True Lover/Edward Ahern
Källa: Svensk Galopp och Täby Galopp, bilden på förra årets vinnare är lånad från UngGalopp- tagen av Stefan O.
Skynda långsamt så går det fortare Sajtvärd på Fälttävlan
Resultat:
Ormus-häcklöpning
1. Omoto Sando
2. Crossfield Lad
3. Inchlaggan
St Eriks Pris
1. Lights Out
2. Edward Den Fjärde
3. High Country
Breeders Trophy Juvenile Consolation
1. Sally Sole
2. Jurgita Player
3. Hispaniela
Bronshandicap
1. Wyclef
2. Spring Heart
3. Barbarossa
Vinterfavoriternas Pris
1. Aces Star
2. Saddle The Storm
3. Gladtoseeme
Mr Ascot Svenskt St Leger
1. El Mariti
2. Mirona
3. Abruzzo
Songline Classic
1. Peas And Carrots
2. Luca Brasi
3. Quilboquet
Lanwades Stud Stakes
1. Entangle
2. Melady Star
3. Ellicat
Breeders Trophy Juvenlie
1. Buckham
2. Loire
3. Wakayama
Sundbyholmstravets Silverhandicap
1. Match Point
2. Mythos
3. Lucky Heart
Equi Tours Silverhandicap
1. Soy Asturiano
2. Easy Choise
3. Fujisan
Cesar Cup
1. Manuel
2. Soumaoro
3. Bomberbad
Bilden: El Marati Foto: Stefan Uppström
Skynda långsamt så går det fortare Sajtvärd på Fälttävlan